475

Elendig 1. halvleg gav nederlag til old boys

Old boys nyheder
21. maj 2011 - 22:52 af: Lasse Hauge

Et gennemgående tema i vore kampe i dette forår har været vores ringe chanceudnyttelse. Vi har ikke scoret mere end to mål i én kamp uanset mængden af chancer vi har haft. Skibet scorede onsdag aften fem mål på syv chancer

18. maj 2011

Skibet IF - Erritsø GIF 5-2 (4-1)

Mål: Hauge & Thomassen

Det startede ellers godt. Vi kom foran efter fem minutters spil. Røde spillede en høj og dyb bold frem, som Skibets bagerste mand tøvede med at gøre noget ved og så stjal undertegnede (Hauge) bolden og sparkede lige nøjagtigt så dybt i bolden, at den listede sig over Skibets fremadstormende målmand. De næste femten minutter scorede Skibet så tre mål på fire chancer. Den første scoring er taget ud af fodboldboldens ABC (tværaflevering, ryk til baglinje, aflevering bagud, afslutning første gang, stolpe ind) De to næste mål opstod efter to unavngivne EGIF spillere mistede bolden i mellem vores felt og midterlinjen. Skibet spillerne var iskolde og sparkede dem uden at levne Helge en chance i målet. Vi tabte reelt kampen i de femten minutter. Thomassen brændte en kæmpechance i en første halvleg, David havde en god afslutning, men vi spillede som hold en katastrofal 1. halvleg.

Skibet havde mange fysisk kompetente spillere på midtbanen og fremme. Så Klaus, Røde, David og Ebbe fik ikke megen ro på midten og Klaus knurrede noget over og den RÅ-kost der blev serveret i form af fysisk spil.

Røde stoppede ved halvleg, da den RÅ-kost ej heller rimede på ømme akillessener. Vi flyttede lidt rundt og overbeviste os selv om, at vi med vinden i ryggen kunne komme tilbage i kampen. Vi revancherede da også vores ufatteligt ringe 1. halvleg med en noget bedre indsats i 2. halvleg, men tæt på at vende Skibet (fik I den) var vi aldrig.

Thomassen scorede et rigtig angribermål, sparkede et kanon frispark, som med lidt held havde udløst et mål og var med i næsten alt vi havde, der blev farligt i 2. halvleg. Thomassen blev kun nr. 2 i afstemningen om dagens spiller på grund af en elendig første halvleg. Jønne løb med titlen, fordi han som den eneste kunne være sin indsats bekendt i begge halvlege.

Jønne blev kampens spiller

Holdet:
Helge, Øberg, Søren, Brugs, Hauge, Niels, Jønne, Røde, Kim, Klaus, Ebbe, David Thomassen

Næste kamp er onsdag den 25. maj kl. 19.00 hjemme mod Trelde. Mødetid kl. 18.30 ved klubhuset
Old boys nyheder
Old boys sejr over Trelde
Kampene mod Trelde e ...
Old boys vandt igen igen over Jelling
Juhl løftede sit niv ...
Sikker old boys sejr
En indsats på det jæ ...
Tre mål på tre minutter gav old boys sejr
Vi kom elendigt fra ...
Old boys magtede ikke Skibet
Så er vi tilbage i v ...
Skidt kamp af old boys
For anden uge i træk ...
Old boys sejrede over Jelling
Topkampe som er tætt ...
Tre på stribe for old boys
At blive vist ud i 1 ...
Sikker old boys sejr i Juhl-comeback
Juhl havde i sin com ...
Rendyrket kynisme i old boyssejr
Vi var ikke det beds ...
Hattrick af Betjent ikke nok for old boys
Når man i en fodbold ...
Sikker old boys sejr
Sommerens løbetrænin ...
Old boys smed sejr i sæsonåbning
Antallet af point vi ...
Old boys i parken
På et velplejet græs ...
Old boys fik intet ud af massivt spilovertag
Vi var klar fra star ...
Ynkelig indsats af old boys
Vi scorede ét mål på ...
Old boys fik endelig ram på Trelde
Vores statistik mod ...
Elendig 1. halvleg gav nederlag til old boys
Et gennemgående tema ...
Dårlig chanceudnyttelse gav kun uafgjort for old boys
Fodbold handler om a ...
Old boys slog VFC i mandagskamp
Den loyale læser af ...