| | Damesenior holder 2. pladsen Damesenior nyt 28. maj 2011 - 01:25 af: Jorge Pimenta På trods af et nederlag til rækkens suveræne tophold Jelling, holdes der stadig liv i drømmene om en topplacering for Jorge Pimentas udvalgte Topbrag
Jelling - Erritsø 4-1 (3-1)
Den 22. maj mødtes de to tophold i serie 2 for at afgøre både førstepladsen og måske allerede afgøre hvilket af de to hold som skal rykke op i serie 1.
Erritsø havde vundet den første kamp hjemme i Erritsø, men kampen i Jelling blev fortjent vundet af hjemmeholdet. Det blev til en klar sejr til Jelling, som afgjorde kampen allerede i første halvleg. Nu frygtede man måske en alvorlig afklapsning til Erritsø, men de var overraskende godt med og spillede lige op med Jelling i anden halvleg.
Med sejren er Jelling næsten sikker på oprykningen, men Erritsø ligger fortsat på andenpladsen.
Erritsø kæmpede godt, men det var svært mod rækkens bedste hold.
Erritsø's enlige mål blev scoret af holdets topscorer Stine Hansen.
Natasha Shahbaz blev valgt til Erritsø's bedste. - Se billeder fra Jellings hjemmeside - klik her
Lidt for spændende
Give - Erritsø 2-3 (0-2)
Efter søndagens nederlag i topbraget mod Jelling, gjaldt det nu kampen om anden pladsen mod Give.
Give er et hold som Erritsø bør kunne slå, men både i hjemmekampen og i dagens kamp, havde holdet store problemer.
Erritsø førte 2-0 ved halvlegen, men resultatet burde være mindst fem-seks nul. Men når man ikke får scoret, går det tit galt. Give fik reduceret og også udlignet, og nu var Erritsø presset i bund. Det lignede igen et uafgjort kamp mellem de to hold, men Erritsø har i Stine Hansen en klasseangriber, som aldrig giver op. Hun afgjorde kampen til Erritsø's fordel, da hun afdriblede fire modstandere og scorede sikkert forbi den fremstormende Give målmand.
En underlig (dårlig) kamp, men med de tre point er Erritsø helt sikker på anden pladsen.
Mette Møller scorede 1 mål og Stine Hansen 2.
Stine Hansen blev igen valgt til Erritsø's bedste. |
 |